A fenntartható fejlődés megvitatásának elmaradásához
Tatár Sándor az alábbiakban tájékoztat minket és a lakosságot arról a munkáról, melynek vitáját kicsit botrányos módon elnapolta a testület a polgármester támadásainak hatására. Az eset ismertetését ld. itt, a levelet pedig az alábbiakban:
- A költségvonzatról:
– a programok megvalósítási ideje alatt (2010-2011) kb. évi 35 M Ft jut a Környezetvédelmi Alapba csak a lakosság által befizetett talajterhelési díjakból. Ebből rengeteg feladatot végre lehet hajtani, különösen ha pályázati pénzeket is bevon az önkormányzat.
– számos olyan javaslat van az anyagokban, melyek csupán szemléletbeli változtatást igényelnek, így nincs költségvonzatuk (pl. a beépítésre tervezett lakóterületek méretének korlátozása a meglévő és potenciális zöldterületek védelme érdekében)
- Az előterjesztés jogi oldaláról:
– a polgármester a bizottság határozatát (jelen esetben a fenti anyagok tárgyalására tett javaslatát) törvény szerint csak akkor függesztheti fel, ha az jogsértő, vagy önkormányzati érdeket sért. Végül a polgármester ezzel a jogával nem élt, ugyanis a testületet kérte, hogy szavazzon a napirendre tűzésről. A testületnek jogában állt elutasítani a napirendre tűzést, amit meg is tett…
- A polgármester által említett „veszélyes” vállalásokról:
– az önkormányzatok által elfogadott Környezetvédelmi és Fenntarthatósági Programok megvalósításához (sajnos) semmilyen jogi vagy pénzügyi kötelezettség nem kapcsolódik. Az egyedüli előírás az, hogy az előbbi esetében a Környezetvédelmi törvény előírja a kétévenkénti felülvizsgálatot. Ugyanakkor az európai uniós és egyéb támogatások elbírálásánál elvárják a dokumentumok elkészíttetését, életbe léptetését. (Tapasztalatom alapján megvalósításukat már kevésbé…)
4. Az előző Környezetvédelmi Programot (2005-2008) én készítettem kollégáimmal. 2004-2005 folyamán hasonló ellenállás volt a polgármester Úr részéről: csak kb. egy éves bírósági pereskedést követően került a korábbi testület elé az anyag elfogadásra… (a per közös megegyezéssel zárult). A korábbi program igen jól jött az önkormányzatnak, amikor a szennyvíztisztító és a Malom-tó rehabilitációs pályázatában azt kellett bizonyítani, hogy az önkormányzat munkája során kiemelten fontos a környezetvédelem ügye… A pozitív elbíráláshoz minden bizonnyal ez is hozzájárult.
5. A programok letölthetők a Tavirózsa Egyesület honlapjáról. A velük kapcsolatos véleményeket is oda várjuk.
Üdvözlettel:
Tatár Sándor
elnök
Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság