Képviselőválasztás – Veresegyház 2015 május
Az országos sajtó is kíváncsian figyelte, mennyire követhető nyomon Veresegyházon is az időközi választásokon mostanában megfigyelhető „rendszerváltó hangulat”.
A 3. számú körzetben (Széchenyi domb) lezajlott választás a tekintetben nem hozott meglepetést, hogy az ál-civil (erősen baloldali) Szolgálattal Veresegyházért Egyesület jelöltje, Varga Józsefné nyert fölényesen.
Több dolog azért elgondolkodtató.
Mindenekelőtt a választási részvétel. Az 1537 választásra jogosultból összesen 360-an járultak az urnákhoz, ami 23,4%-os részvételi arányt jelent. Tavaly októberben nagyjából ugyanennyi választópolgárból (1525) még közel kétszer ennyien, 711-en mentek el szavazni. Leszűrhetjük tehát, hogy – finoman fogalmazva – nem volt túl motivált a lakosság. Az érdektelenségnek és az eredmény kialakulásának több oka is lehet, próbáljuk meg ezeket számba venni:
- Gáncs Gábor, a Fidesz jelöltjének szarvashibája, ami meghiúsította az indulását az egyéni képviselői helyért. Igaz, ő már így is ott ül a Képviselőtestületben, de mellé esélyt sem adott, hogy a Fidesz listáról valaki – Tolnai Ildikó – bekerülhessen. Meglehetősen furcsa helyzetet teremtett volna egyébként, hogy a körzetben lakó indulóra szavazva egy körzeten kívüli pártpolitikust lehetett volna bejuttatni a Testületbe. Gáncs képviselő úr eddig is képviselhette a Széchenyi dombiak érdekeit.
- Varga Józsefné régóta a körzetben él, sokan ismerik, és baloldali kötődése miatt nem véletlen, hogy éppen ő lett felkérve a SZOVE színeiben történő indulásra. Programjából nem igazán lehet megtudni, hogy miért is lesz jó a Széchenyi-dombiaknak, ha ő lesz a képviselőjük, de a választás eredményei azt tükrözi, bőven elég az is, ha valakit Pásztor Béla támogat. Mert az mégsem valószínű, hogy a szórólapján említett 13 hektáros, vízi állatok és madarak védelmét szolgáló, jópár kilométerre fekvő Álom-hegyi tározó építésének feltétlen támogatása hozná lázba a Széchenyi-domb lakóit.
Mindezekből az tűnhet, hogy a polgármester újabb „szavazógépet” szerzett, ám reméljük, hogy a lelkiismeret, a képviselői eskü, a törvény tisztelete és a racionális gondolkodás felülkerekedik a „felsőbb elvárással” szemben. Így akár még pártpolitikától és egyéni érdekektől mentes képviselő is lehet belőle.
- Meglepő, de korántsem véletlen a függetlenként induló Mayer László jelölt jó szereplése. Veresegyházon kevés a fiatal, felsőfokú végzettségű, ambíciózus képviselő – még akkor is, ha külön-külön nézzük e tulajdonságokat -, így sokan szavaztak neki bizalmat, amihez bizonyára hozzájárult az is, hogy a legaktívabban kampányoló képviselőjelölt volt, sőt – abszolút szokatlan módon Veresegyházon! – kikérte a lakók véleményét is. Respect!
- 70 szavazatot kapott Birizdó János, a Jobbik jelöltje. Elmondható így, hogy a pártok által legsikeresebb jelöltet a Jobbik adta, de valószínűleg ők is érzik, hogy a részvételt és az eredményeket figyelembe véve ez mégsem olyan nagy siker. Különösen azért nem, mert Mayer László és a Jobbik jelöltje igencsak hasonló programmal indult. Ez rávilágít arra, milyen fontos lenne az összefogás az „ellenzéki” szereplők között, nem pedig egymás gyengítése.
- Kálló János, az ÉVÖGY jelöltje 56 szavazatot kapott (a választók meg egy hűtőmágnest), ami tisztességes eredmény, pedig az ÉVÖGY-nek még helyesírási hibától mentes szórólapokra sem futotta.
http://www.evogy.hu/index.php/78-evogy/105-valasztasi-plakat-kallo-janos.html
http://www.evogy.hu/index.php/78-evogy/103-valasztasi-ajanlo-2015-05-17.html
- Deák Imre, a DK jelöltje mindössze 7 szavazatot kapott. Ez a szereplés annak lehet köszönhető, hogy a baloldali szavazatokat elvitte a SZOVE, és talán annak is, hogy a gyalogjárdán és a vasárnapi nyitva tartás visszaállításán kívül azért más ötlettel is elő lehetett volna rukkolni.
- Horváth András Csaba, az MLP (Magyar Liberális Párt) jelöltje 2 szavazatot kapott. Tán egyvalaki még összekeverhette az MLP-t az LMP-vel… Szőke Imre (Munkáspárt) egy voksot kapott. E két jelölttől nem sikerült szórólapot sem beszerezni, talán másnak sem, így aztán ez lett az eredmény. Reméljük, ők legalább elmentek magukra szavazni.
És a nagy tanulság, ami az eredmény ellenére levonható: egyre több embernek nyílik ki a szeme, egyre többen veszik észre, mennyire semmibe veszi a SZOVE a szavazóit. Ez nemcsak abból tűnik ki, hogy a SZOVE képviselői mennyire passzívak a testületben (évekig meg sem szólalnak), mennyire nem képviselik a lakók érdekeit, hanem abból is, hogy a többség már elutasítja a felesleges – és a haveri kör támogatását segítő – beruházásokat. Mayer László és Birizdó János programjára többen szavaztak, mint a SZOVE jelöltjére. Most Varga Józsefnén a sor, hogy megmutassa, a SZOVÉ-ban tudják a választók érdekeit is képviselni, a forrásokat gazdaságosan, a törvényeket betartva felhasználni.